Šmarske reliefne jaslice

Šmarske reliefne jaslice

Reliefne lesene potujoče jaslice krasijo park pred pred Koščakovo hišo v Grosupljem. Na ogled bodo vse do 5. januarja 2025.

Turistično društvo Šmarje – Sap je ob 800-letnici postavitve prvih jaslic na pobudo nosilke projekta, Darje Štibernik, pristopilo k izvedbi reliefnih lesenih jaslic. Jaslice so potujoče, lani so bile postavljene v Šmarju – Sap, letos pa krasijo park pred pred Koščakovo hišo v Grosupljem. Na ogled bodo vse do 5. januarja 2025.

Poleg podob Svete družine, oslička in vola, pastirjev, svetih treh kraljev in zvezde repatice, ki so izročilno obogatile središče Grosuplja, jaslice bogati še ena podoba. Ta predstavlja eno izmed zgodovinskih in kulturnih značilnosti Grosuplja ter Šmarja – Sap – na njej je upodobljen furman s konjsko vprego.

Preko Grosuplja po Veliki cesti, današnji Adamičevi cesti, in mimo Šmarja – Sap, je potekal tovorniški in furmanski promet, ki je potekal že po mnogo starejših cestnih povezavah, verjetno znanih že v rimskem času. Tovorništvo je nevozna oblika kopenskega transporta, nošnja tovorov na hrbtih živali ali ljudi, ki je prevladovala od prazgodovine do uvedbe vprežnega voznega prometa v 18. stoletju.

Furmanstvo ali prevozništvo je bilo pred pojavom železnice pomembna gospodarska dejavnost, ki je neposredno ali posredno dajala kruh velikemu številu takratnega prebivalstva, zato je močno vplivala na razvoj grosupeljskega gospodarstva, še posebno do prihoda železnice v Grosuplje leta 1893.

Več o Grosupeljskih furmanih lahko preberete TU.

Toplo vabljeni, da se ustavite ob jaslicah in lepih podobah, ujetih v lesu!

Turistično društvo Šmarje-Sap, Zavod za turizem Grosuplje, Mestna knjižnica Grosuplje

Še nekaj besed o RELIEFNIH JASLICAH in avtorjih:

FRANCI NEMEC, ilustrator in grafični oblikovalec

Živi v Ljubljani. Po končani šoli za oblikovanje se je izpopolnjeval v tujini na področju grafičnega oblikovanja. Svoje ilustracije je objavljal v časopisih – Pavliha, Antena, Nedeljskem dnevniku, Primorskih novicah. Pripravil je grafično opremo in ilustracije za preko 40 knjig različnih založb. Ena zadnjih je bila tudi knjiga o Melaniji Trump. Svoje delo je predstavil na številnih razstavah doma in v tujini. Odkar je v pokoju – pravi, ima več časa za kakšen dodaten izziv, kot so mu bile tudi šmarske jaslice.

TOMAŽ LAVRIH, rezbar

Tomaž Lavrih, izdelovalec in zbiralec jaslic, živi v dolini Temenice v Šentlovrencu. Je tudi član Društva prijateljev jaslic Slovenije. Jaslice so zanj nekaj posebnega že vse od otroštva. Domače so bile precej uboge in že tedaj je imel željo, da bi kot odrasel izdelal svoje ”taprave” jaslice. Dedek jih je vlival iz mavca, njega pa je nagovoril les. Po prvih poizkusih v rezbarstvu se je lotil postavljanja jaslic v domači cerkvi. Dvajset let je sledil patru Grčarju in svoja dognanja še izpolnil. Izmojstril se je tudi v rezbarjenju mehkega lipovega lesa. Kipe in reliefe tako rezbari že 25 let, po navadi ob jesenskih večerih vse do postnega časa. Miniaturnih jaslic v orehovi lupini je nastalo že nešteto, večjih kompletov jaslic pa okoli 30. Svoje izdelke razstavlja v Sloveniji, Avstriji. Njegove rezljane stvaritve so bile l. 2013 vključene celo v razstavo 100 jaslic v Rimu. Sam pravi, da je izdelal že ogromno figur in vsake jaslice zanj predstavljajo poseben izziv in šmarske jaslice niso izjema. Veseli se skorajšnje upokojitve, ko se bo tej svoji strasti lahko še bolj posvetil.

Piškotki & zasebnost

Spletno mesto uporablja piškotke za zagotovitev najboljše izkušnje na našI spletni strani.